Sprzedaż: 6 sposobów zarabiania

W gospodarce kapitalistycznej podstawą zysku jest transakcja kupna – sprzedaży. W związku z tym, że każdego dnia kupujemy i sprzedajemy, warto zastanowić się, jak skutecznie zarobić, wykorzystując podstawowe mechanizmy rynkowe i odrobinę sprytu dla poprawy grubości własnego portfela. Za chwilę pokażę Ci kilka prostych sposobów na zarabianie.

Podstawowym założeniem jest to, że kupujesz za niższą cenę niż sprzedajesz. W odwrotnym przypadku na każdej transakcji tracisz, zamiast zarabiać. Oczywiście są modele biznesowe, w których dominująca pozycję rynkową buduje się w taki sposób, jednak ten artykuł dotyczy poprawy efektywności sposobów zarabiania w sytuacji, gdy sprzedajesz z zyskiem.

Proponowane metody możesz odnieść do nieruchomości, samochodów, AGD, jak również usług (np. windykacja, sprzątanie, budownictwo).

Kup hurtowo, sprzedaj detalicznie

Mając odpowiednio dużo gotówki, możesz mocno obniżyć cenę, kupując większą ilość towaru. W ten sposób na rynku nieruchomości możesz zarobić bardzo atrakcyjne pieniądze. Dysponując mniejszą ilością pieniędzy, możesz zainwestować w coś tańszego (np. drobna elektronika, ubrania dla dzieci, artykuły codziennego użytku). Zysk w tym wypadku rozłożony jest w czasie. Łatwiej jest kupić dużo niż sprzedać pojedyncze egzemplarze. Dlatego Twój zysk musi pokryć również czas, jaki inwestujesz w sprzedaż detaliczną. Oczywiście idealnym rozwiązaniem będzie zlecenie sprzedaży innym, najlepiej za określoną prowizję, liczoną od efektu, a nie czasu pracy.

Kup tanio, sprzedaj drogo

To podstawowy sposób na zarobienie na różnicy między ceną zakupu, a ceną sprzedaży. Po pierwsze – znajdź produkt lub usługę poszukiwaną na rynku. Po drugie – poszukaj okazji. Ona sama do Ciebie nie przyjdzie. Kto szuka ten znajdzie. Wykorzystując umiejętności negocjacyjne, obniż cenę poniżej ceny rynkowej. Po trzecie – sprzedawaj po cenie rynkowej. Pamiętaj, że przy dużych transakcjach pojawiają się dodatkowe koszty (np. pośredników i notariuszy – w obrocie nieruchomościami oraz podatki). Możesz przyspieszyć całą transakcję, sprzedając poniżej ceny rynkowej (wyższej od ceny zakupu), uwzględniając, że dokładanie do interesu nie ma sensu. Zysk z inwestycji wykorzystaj w kolejnej operacji, zwiększając skalę działania.

Kup, popraw, sprzedaj

Ten model przypomina poprzedni, z tym jednak wyjątkiem, że podnosisz wartość towaru lub usługi. W przypadku nieruchomości przeprowadzasz remont, dodajesz meble. Możesz kupić samochód i odświeżyć go (nie zachęcam do odświeżania wskazań licznika). W sytuacji obrotu elektroniką możesz dołożyć coś jeszcze np. kup używany telefon komórkowy ze zużytą obudową, wymień ją i dodaj folię na wyświetlacz, do tego etui (Może coś jeszcze? Ładowarkę samochodową, dodatkową kartę sim, uchwyt, zestaw słuchawkowy, kartę pamięci itp.). Jest wiele możliwości, wymyśl coś, miej świadomość, że ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Jeżeli zechcesz, znajdziesz sposób, jeżeli nie – będziesz szukał powodu. Ponownie pamiętaj, aby na operacji zarobić, a zysk inwestować w kolejną transakcję.

Kup za gotówkę i sprzedaj na raty

Ten model jest stosowany przez banki i firmy leasingowe. Ty możesz skorzystać z ich doświadczenia. Wiele osób jest skłonna zapłacić więcej za towar, który otrzyma już dzisiaj. Mając odpowiednią gotówkę, możesz negocjować cenę (także w sklepie). Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem cena jest zawsze wynikiem negocjacji. Inną kwestią jest decyzyjność pracownika sklepu w tym zakresie. Kup towar, a klient będzie Ci płacił co miesiąc ratę za towar i odsetki.

Kup i wynajmuj

Sprzedaż- 6 sposobów zarabiania wniosek

Sprzedaż- 6 sposobów zarabiania – wniosek

W tym wypadku zarabiasz w dłuższej perspektywie, raz inwestując większe pieniądze. Proceder może dotyczyć nieruchomości, samochodów, sprzętu elektronicznego, narzędzi specjalistycznych, przyczep kempingowych. Raz wydane pieniądze mogą generować comiesięczny, konkretny wpływ gotówki. W pewnym momencie sprzęt będzie zużyty w takim stopniu, że nie będzie Ci się opłacał jego serwis (jednak innym tak). Sprzedaj go, a odzyskasz część pierwotnie zainwestowanej kwoty.

Kupuj i spekuluj

Gdy temperatura na rynku wzrasta – a spowodowane jest to brakiem towaru – osoba, która może go zaoferować zarobi krocie. Umiejętność przewidzenia trendu, w którym zabraknie towaru, może być sposobem na zarobienie bardzo atrakcyjnych pieniędzy. Przykładem jest deficyt określonych zabawek w okresie przedświątecznym, spowodowany polityką firm zabawkarskich. Celem takiego działania jest pobudzenie rynku po świętach. Teraz już wiesz, co się stanie – więc wykorzystaj to i zarób. Kup wcześniej reklamowane zabawki, a przed świętami, gdy zabraknie ich w sklepach, zaoferuj je w wyższej cenie. Rodzice już obiecali dzieciom coś, co mogą kupić tylko od Ciebie.

Podsumowanie

Jest wiele sposobów na zarabianie dzięki transakcjom kupna – sprzedaży. Istotą działania w tym zakresie są następujące kroki: kupuj i sprzedaj z zyskiem, a zysk inwestuj w kolejną transakcję. Miej jednak na uwadze ryzyko straty. Bądź elastyczny i dostosuj swoje działanie do zmieniającej się sytuacji. Pamiętaj także o przestrzeganiu obowiązujących przepisów prawa.

Znalazłeś w tekście „Sprzedaż: 6 sposobów zarabiania” elementy inspirujące i nowatorskie, a może nie zgadzasz się z autorem? Powiedz nam o tym, napisz z czym się nie zgadzasz, uargumentuj to, wzbogać tekst o swoje uwagi. Nic tak nie buduje atmosfery portalu jak inteligentni czytelnicy potrafiący zanalizować i wyartykułować swoje spostrzeżenia.